Термомодернізація овочесховищ фруктосховищ, холодильних, морозильних камер, камер шокової заморозки, ізотермічних контейнерів для транспортування охолодженої та замороженої продукції дуже важливий етап для економії ресурсів зацікавлених підприємців, як на стадії будівництва нових потужностей, так і на стадії модернізації холодильних площ, в підприємствах аграрної, переробної чи харчової промисловості.
Кількість і якість теплоізоляції прямо впливає на терміни та вартість зберігання овочів, ягід, фруктів, мясних, молочних та кондитерських виробів чи напівфабрикатів. Правильна та якісно зроблена теплоізоляція не тільки береже електроенергію, яку може надмірно споживати холодильне чи морозильне обладнання подовжуючи його ресурс, але й може зберегти готову продукцію від псування та знищення.
В умовах збільшення попиту на продукти, що відправляються на експорт, та обмеженістю кредитів та інвестицій, не кожне підприємство може одразу інвестувати у будівництво сучасних холодильних потужностей досить великі кошти, тому часто виникають запитання, - як побудувати чи термомодернізувати наявні холодильні камери, як розрахувати потужність холодильного обладнання, як розрахувати товщину та щільність теплоізоляційного шару.
Слід памятати, що розрахунок потужності холодильного обладнання напряму залежить від потрібної температури та якісної, щільної теплоізоляції камер.
Досить популярне будівництво нових холодильних камер та овочесховищ з готових сендвіч панелей або металопрофілю профнастилу, кожне з цих рішень має переваги та недоліки.
Основні недоліки холодильників з сендвіч-панелей: знижена з метою економії щільність ППУ 22-28 кг/м.куб у кращому випадку, нещільність стиків в кутах стін та на стиках між дахом та стінами, неправильно утеплені підлоги з відсутністю температурних швів та й досить висока вартість готового холодильника.
В плані вартості закінченого будівництва, будівництво холодильників сховищ з металопрофілю із подальшою теплоізоляцією напилюваним пінополіуретаном відсотків на 40% дешевше і позбавлене нещільності не герметичності, що веде до температурних та матеріальних втрат, при цьому щільність напилюваного пінополіуретану можна розрахувати і замовити будь-яку, переважно це щільність ППУ 40-45 кг/м.куб, рідше особливо в мінусових камерах і на підлогу 60-65 кг/м.куб. Герметичніість теплоізоляційного шару пінополіуретану в даному випадку гарантована 100%, - жодні стики: між стіною та дахом, між підлогою та стіною, не будуть грішити втратами, питання температурного шва теж забезпечить пінополіуретановий утеплювач потрібної товщини.
Але обидва варіанти за вартістю поступаються, давно перевіреним рішенням термомодернізації вже існуючих капітальних будівель та споруд пінополіуретаном. Це набагато швидше та дешевше, не потрібно розробляти та затверджувати проекти на будівництво, не треба підводити нові комунікації, виробляти ТУ на електропостачання, достатньо по існуючих конструкціях напилити потрібний шар теплоізоляції ППУ щільністю 40-60 кг/м.куб, та залити підлоги відповідно до технологічного процесу та планів експлуатації, змонтувати необхідне холодильне обладнання, ворота і все: овочесховища, промислові холодильники чи камери шокової заморозки готові до експлуатації.
Недорого, швидко і на роки, гарантія на якісний пінополіуретан (виробник ЄС) надається від 25 років.